Novinky
Oslnila Tě krása akvarelu a chceš se této úchvatné technice věnovat? V začátcích se Ti můžou zdát akvarelové barvy v krabičce nebo pánvičkách příliš syté, tmavší odstíny mohou někomu dokonce splývat a vypadat skoro až černě. A přesně proto je dobré si pro seznámení se s barvami vytvořit vlastní vzorník. Jak na to? Mám pro Tebe dvě skvělé vychytávky!
1. VZORNÍK PRO AKVAREL
- Pro jeho vytvoření budeš potřebovat akvarelové barvy, akvarelový papír, štětec a vodu.
- Namočeným štětcem si jednotlivě každou barvu přeneseš na papír, a to nejlépe v pořadí, v jakém jsou barvy řazené v krabičce.
- Důležité je si mezi jednotlivými barvami vždy důkladně štětec opláchnout.
Extra tip: Vzorník si můžeš vytvořit ve velikosti krabičky s barvami – budeš ho pak mít v krabičce pohodlně uložený a vždy při ruce!
2. VARIABILNÍ VZORNÍK PRO AKVAREL
Variabilní vzorník Ti umožní vidět nejen jednotlivé odstíny barev, ale pracovat v něm můžeš i s jejich ředěním.
- Potřebovat budeš opět akvarelové barvy, akvarelový papír, štětec a vodu.
- Z akvarelového papíru si vystřihni „karty“ o velikosti alespoň 5x5 cm.
- Namočeným štětcem nanes na každou kartu jednu barvu. Díky velikosti karty už zde můžeš zkusit pracovat s různou sytostí dle toho, jak moc barvu naředíš vodou.
- V rohu každé karty udělej otvor (stačí běžná kancelářská děrovačka, případně silnější jehla).
- Karty spoj kroužkem (nejlépe knihařským, ale postačí i obyčejný na klíče) nebo svaž stužkou či provázkem.
Extra tip: Díky variabilnímu vzorníku můžeš zkoušet, jaké odstíny Ti k sobě ladí (jednoduše je sejmeš z kroužku a položíš vedle sebe). Jakmile se pak naučíš navíc míchat další odstíny, můžeš si další barvy do vzorníku přidávat.
S láskou k akvarelu
Markéta
Chystáš se na cesty a těšíš se, že budeš konečně mít čas věnovat se krasopsaní? Že si procvičíš a zdokonalíš některé tahy a písmena a užiješ si čas jen a jen pro sebe? Pojď se společně se mnou podívat na několik osvědčených tipů, jaké kaligrafické pomůcky si na cesty zabalit s sebou!
Potřebovat budeš hlazený papír, kvalitní černý brushpen a liner, obyčejnou tužku a gumu, pro zpestření případně i jeden či více barevných brushpenů.
Na cesty je praktické volit menší formát papíru, skvěle se Ti tak poslouží jeden z mých autorských bloků ve velikosti A6. Blok obsahuje vždy 100 listů kvalitního hlazeného papíru vyšší gramáže a díky kroužkové vazbě můžeš jednotlivé listy pohodlně otáčet.
Pokud by Ti zbylo místo jen na jeden brushpen, jednoznačně Ti doporučím černý Pentel Brush Sign Pen Pigment. Skvěle reaguje na přítlak, napíšeš s ním tedy pohodlně tenké linky i tlusté čáry, má odolný hrot a díky použitému inkoustu se ani u vody Tvé nápisy nerozpijí. Vhodný je navíc nejen pro krasopsaní, ale např. i brushlettering, handlettering, lineart, kreslení nebo ilustrace.
Skvělým parťákem pigmentového brushpenu je pak liner Monami Plus Pen 3000 - využiješ ho také na psaní, díky tenčímu hrotu jsou však výsledné nápisy jemnější a menší. Ideální je tím pádem např. na jmenovky nebo drobné cedulky a popisky.
Hodit se Ti bude i obyčejná tužka – já osobně si s sebou nejraději vozím legendární tužku BLACKWING s vysoce kvalitní grafitovou tuhou, která mi umožňuje psát i kaligrafické nápisy. V cestovní výbavě nechybí ani můj oblíbený „kamarád“ MILAN – trojúhelníková pryž.
Pro zvýraznění nebo zpestření nápisů si pak stačí vybrat libovolný odstín z nabídky brushpenů Pentel řady SES15.
Všechny tyto pomůcky se Ti jistojistě pohodlně vejdou do jakéhokoli zavazadla a nebudeš muset dělat žádné kompromisy ohledně jejich kvality!
Šťastnou cestu s krasopsaním!
Markéta