5 TIPŮ, JAK NA PEČETĚNÍ
Pojď se seznámit s efektní a zábavnou tvořivou činností, kterou je pečetění. Dlouhé večery, chladné počasí a předvánoční čas jsou pro něj totiž naprosto ideální. Možná máš z pečetění respekt, ale vůbec není třeba se ho bát!
VYUŽITÍ
Pečetě nevyužiješ zdaleka jen na uzavření obálek, ale i jako efektní zdobný prvek např. na pozvánky, jmenovky, svatební oznámení, narozeninová přání a další.
POMŮCKY
Potřebovat budeš pečetní vosk, svíčku, lžičku na pečetění a pečetidlo.
JAK NA TO
Postup je jednoduchý – pečetní vosk nad svíčkou roztav ve lžičce, nalij ho na vybrané místo a otiskni do něj hlavici pečetidla.
Tip č. 1: Chvíli počkej, aby hlavice zchladla, pak ji snadno z vosku vyjmeš a získáš otisk dokonalého tvaru.
Tip č. 2: Lžičku drž při tavení vosku cca 5 cm nad špičkou plamene a dbej na to, aby vosk nezačal na lžičce bublat a přepalovat se, výsledná pečeť by pak nebyla hladká.
Vosky na pečetění jsou v dnešní době dostupné v praktických peletkách nebo malých kouscích různých tvarů, které Ti umožní vosk nejen správně dávkovat, ale třeba i kombinovat různé barevné odstíny. Vosky jsou pružné, díky tomu se pečetě nelámou.
Tip č. 3: na pečeť o průměru 2,5 cm budeš potřebovat 3-4 voskové peletky.
Tip č. 4: Pečeť si můžeš nejprve zhotovit i samostatně (skvěle Ti poslouží silikonová podložka pro pečetění, případně úplně běžný pečicí papír) a následně ji na kýžené místo, např. obálku, dodatečně nalepit. Pečetí si tak můžeš najednou zhotovit i víc a schovat si je pro další použití, případně si vybrat jen ty, které se Ti opravdu vydaří.
Tip č. 5: Hotovou pečeť můžeš ještě dozdobit třeba metalickými vločkami nebo fixem.
Pečetění pak přímo vybízí k tomu, kombinovat ho se slavnostním zdobným písmem. To se můžeš naučit v mém online kurzu VÁNOČNÍ KRASOPSANÍ.
Tak co říkáš, necháš se zlákat a pustíš se do pečetění?
S láskou ke kaligrafii a rukodělnému tvoření
Markéta